Angličtina - výuka

Proč?

Bez angličtiny se v dnešním globalizovaném světě neobejdete a stav studentů anglického jazyka je v české zemi dlouhodobě neuspokojivý. Jedna věc je, že podle přízvuku poznáte v 95 % na první dobrou, že tamten člověk je Čech, další věc je, že často nezvládáme věci pro dobrou angličtinu naprosto zásadní (předpřítomný čas, yet X already, I wish, you are supposed to, I could have done a stovky dalších). Tento stav mě nejdříve vytáčel, a to až tak, že jsem to celé chtěla změnit a založila jsem stránku na Facebooku, která, k mému velkému uspokojení, je stále oblíbenější. Pak záchvaty spasitelského stihomamu přestaly, teda spíše se zkoncentrovaly na mé studenty, kteří si mých snah užívají dosyta. Následující ukázka je z mé stránky na Facebooku z května 2015.

Jen přes mou mrtvolu

Nastalo nám zkouškové, já se už před týdnem ponořila do knih ('hit the books') a mám toho po krk ('sick of it'), takže v rámci pauzy zde máte další obohacující kousek angličtiny.

"Tak co, vezmeš si na sebe tyto šaty?"
"Ani přes mou mrtvolu."

Co vás napadne určitě jako první, je 'no way'. Dvě slova, logické spojení, proč ne. Ale mělo by vás automaticky napadnout několik dalších výrazů. První, velmi polopatický, je 'over my dead body'. Good, but you can do better! Máte na víc!

'I wouldn't be seen dead wearing that dress!'
"Tyto šaty si na sebe v životě nevezmu/ani přes mou mrtvolu!"

'wouldn't be seen dead doing' je druhé výborné spojení, při jehož vyřčení okolostojící uznale pokývou hlavou. Vztahuje se to nejčastěji k oblečení, místu či aktivitě a zavání to ostudou.

'I woudn't be seen dead in your outfits. Still, I can't help but admire you, Rachel.'
"Tak do tvých hader by mě nikdo ani zaboha nedostal. Ale i tak tě prostě musím obdivovat, Rachel."

A další skvost je 'not if I can help it'. Nebudete to dělat, pokud nebudete viset za malíček na velmi, velmi vysokém útesu a toto nebude poslední možnost si zachránit triko.

'Me working out? Are you out of your mind? Not if I can help it.'
"Já a posilovat? Zbláznil ses? Jen přes moji mrtvolu."

'Hi beautie, wanna dance?'
'Not if I can help it.'

'Are you taking a plane to LA?'
'Not if I can help it, it totally freaks me out.'

 

Jak?

 

Po svých studentech chci, aby nikdy nestříleli od boku grammatically speaking, aby si zkoušeli, co všechno už dokážou říct, aby neustále posunovali hranice svých možností a nutím je používat všechno, na co jsme dosud narazili. Ano, je to náročné, ano, je to bolestivé, ale když se učíte salto, tak to za vás taky nikdo neoddře. S jazykem je to úplně to samé. Já se to učila úplně stejně – all credit goes to my outstanding teacher Milan Šácha, ke kterému jsem v Uherském Hradišti chodila tři roky do kurzů. Vynikající American English, vynikající materiály a vynikající učitel. Pro zájemce v dojezdové vzdálenosti vřele doporučuji.

Jak to vlastně funguje? Nečekejte žádné doplňovačky minulého prostého a průběhového času. Jedeme na základě stories a role-playings. Příběhy i konverzační úkoly jsou to zajímavé, žádné nemastné, neslané, politicky korektní a nudné příběhy o Jimovi z Británie, který si dělá plán návštěvy New Yorku (i když i to se dá pojmout zajímavě) nebo odborné a vražedné články o pěstování kukuřice. Přiměřeně obtížný příběh, který vás nějak osloví a je zajímavý, je nad zlato. Budete se ho učit nazpaměť, dělat si z něj doplňovačky, převykládávat si ho nahlas, mluvit jako různé postavy z příběhu, překládat ho z češtiny do angličtiny a další srandičky – cílem je, abyste ho do sebe nasákli jako houba a dostali ho do aktivní znalosti. Ukázka (all credit goes to my teacher again):

'I kept my promise by steering clear of all unnecessary physical risks. My strategy got a whole lot easier when I started drawing cartoons for a living. Since I couldn't risk injuring my drawing hand (which would have put me out of a job), a lot of potentially risky activities were out of the question.'

Co věta, to několik perel, všimli jste si? Nevýhodou pro někoho může být, že tento systém nemá systém (ehm, chápete mě, že). Nemůžete si odškrtávat, u které lekce jste. Ale čím více příběhů takhle absorbujete, tím méně se vám bude stávat, že se nedokážete vyjádřit. Po několika příbězích vám do sebe fráze začnou zapadat a bude pro vás stále snadnější vyjádřit i ty nejsložitější myšlenky a obraty krásně a přirozeně. Pokud se učíte odbornou slovní zásobu, třeba o pěstování kukuřice, můžete jet podle seznamu – ale v běžné mluvě ne.

 

Kde a za kolik?

 

Brno. Neučím po kavárnách  buď dojedu za vámi, vy za mnou nebo se setkáme na neutrální půdě (např. FSS MU). Skype je možný, ale preferuji ho u studentů, kteří mají minimálně jednu hodinu za sebou, abychom se už trošku znali.

Hodina trvá 60 minut, cena za ni je 300 Kč a můžete si předplatit 5, 10 či více hodin. Platba je uskutečněná jednorázově před začátkem cyklu a to z toho důvodu, že do svých studentů vkládám spoustu energie, která, pokud se někdo po dvou hodinách rozhodne, že je to moc namáhavé, přijde vniveč. Na první hodině zjistíme, jestli jsme si sedli, a dohodneme se na dalším postupu. 

Švédština - výuka

Proč?

Nejspíš proto, že vám tato země učarovala. Nedivím se! Nekonečné lesy, skořicoví šneci, polární záře, barevné laponské kroje, švédský pop a všudepřítomná IKEA. Celoživotní studium jazyků údajně zabraňuje demenci, tak proč si pro boj s věkem nevybrat právě tento jazyk? Patří mezi germánské, takže je pro nás celkem jednoduchý, nejobtížnější je výslovnost a ta se dá, jako všechno, nacvičit. Navíc pokud je Švédsko vaše vysněná země co se práce a života týče, bez švédštiny se v ní neuchytíte. Švédština vám také otevře dveře do zbytku Skandinávie.

 

Jak?

Až na výjimky od začátku, tudíž abeceda, zájmena, slovesa, jednoduché věty, dětské knihy. Sranda začne být u těch knih –severská dětská literatura je proslulá svou nenormálností.

 

Kde a za kolik?

 

Stejně jako u angličtiny, tj. Brno. Neučím po kavárnách – buď dojedu za vámi, vy za mnou nebo se setkáme na neutrální půdě (např. FSS MU). Je možný i Skype. Vzhledem k tomu, že většina mých studentek ve Švédsku už žije, je Skype spíše pravidlem než výjimkou.

Hodina trvá 60 minut, cena za ni je 350 Kč a můžete si předplatit 5, 10 či více hodin. Platba je uskutečněná jednorázově před začátkem cyklu a to z toho důvodu, že do svých studentů vkládám spoustu energie, která, pokud se někdo po dvou hodinách rozhodne, že je to moc namáhavé, přijde vniveč. Na první hodině zjistíme, jestli jsme si sedli, a dohodneme se na dalším postupu.